Najnowsze wiadomości

25 maja 2024 14:07

Fotoobraz dla wymagającychWspółcześnie technologia druku pozwala przygotować zdjęcia w formie fotoobrazów. Klienci mają do wyboru albo fotoboardy albo wydruki canavas. Te drugie skierowane są do klientów bardziej wymagających, które oczekują dobrego produktu.

Canvas a fotoboard

Canvas nie bez powodu nazywany jest produktem dla bardziej wymagających klientów. Od popularnych fotoboardów różni się przede wszystkim podłożem, na którym zdjęcie jest drukowane. Nie będzie to pianka polistyrenowa, ale płótno bawełniane, które wyglądem oddaje prawdziwe malarskie płótno. Różnice między fotoobrazem i canvas widoczne są gołym okiem. Chociaż obaw wiernie oddają kolorystykę to jednak canvas będzie gwarantować nie tylko dobry produkt, ale także strukturę podłoża. To sprawia, że będzie bezpośrednio wpływać na ładną prezentację drukowanego zdjęcia. Jeśli jednak ktoś chce szczególnie wyglądający fotoobraz to powinien zastanowić się jak zrobić canvas.

Jak zrobić canvas?

Planując wydruk canvas należy przygotować odpowiednio plik jaki będzie przeznaczony do druku. Przesłane do drukarni zdjęcia muszą być zapisane w stosunku 1:1. Minimalna rozdzielczość wynosi 150 dpi. Poza  tym również rozmiar zdjęcia musi być dopasowany do formatu wydruku. Warto rozważyć sobie czy wydrukowane zdjęcie ma się znajdować jedynie na front czy ma być tak, że część zdjęcia będzie nachodzić na boki płótna, które będzie mocowane do drewnianej ramy. W drugim przypadku trzeba do standardowego rozmiaru dodać także 2,5 cm na każdy bok.

Kolaż zdjęć na płótnie

Poza tym warto zachowywać taki dodatkowy margines bezpieczeństwa, ponieważ dzięki temu będzie można mówić o prawidłowym rozłożeniu drukowanego zdjęcia na powierzchni płótna. Finalny format pliku trzeba skonsultować z drukarnią. Najlepiej przesyłać w PDF, ponieważ wtedy można oczekiwać, że forma zostanie zachowana. Jeśli wybierzemy JPG to mogą się pojawić spore straty jakościowe w realizowanym wydruku.

Co z oprawą?

Atutem fotoobrazów będzie to, że nie trzeba stosować dodatkowej oprawy. Bawełniane płótno mocowane jest na ramie drewnianej. Jego odpowiednie naciągniecie sprawia, że zdjęcie prezentuje się doskonale. Płótno mocowane jest do ramy specjalnymi zszywkami stolarskimi, które stabilnie trzymają materiał na ramie. Tak skonstruowane canvas będzie gotowego do tego, by je powiesić na ścianie.

Do domu, do galerii, na prezent

Canvas ma różne zastosowania. Stylowe fotoobrazy są eleganckim ozdobnym dodatkiem do wnętrz. Np. zdjęcia małżonków mogą znaleźć się nad łóżkiem w sypialni. Zrobione przez głowę rodziny zdjęcie z zachodu słońca może stać się doskonałą ozdobą do salonu. Wysokiej jakości wydruk i dobre wykonanie to często również opcja, dzięki której canvas mogą być prezentowane na różnorakich wystawach. Coraz częściej korzystają z tej opcji także fotografowie profesjonalni, którzy przygotowują swoje autorskie wernisaże. Canvas to również świetny pomysł na ciekawy podarunek. Koszt to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych więc nie będzie on dramatycznie wysoki, a można oczekiwać, że estetycznie będzie prezentował się świetnie.