Najnowsze wiadomości

16 czerwca 2024 17:10

Na co uważać przygotowując zdjęcie do druku?Tak osobie zlecającej wydruk, jak i drukarni odpowiedzialnej za jego realizację zależy na tym, aby obraz wydrukowany na płótnie charakteryzował się możliwie jak najwyższą jakością ciesząc w ten sposób nasze oczy przez długi czas. Nic więc dziwnego, że drukarnie coraz częściej przygotowują zbiory wskazówek, dzięki którym przygotowanie materiałów jest łatwiejsze, a co za tym idzie – sam obraz na płótnie również spełnia oczekiwania zamawiającego nie powodując rozczarowania.

Parametry w programie graficznym

Jeśli zajmujemy się przygotowaniem obrazu lub zdjęcia do wydruku na płótnie, a do tego korzystamy z profesjonalnego programu graficznego takiego, jak Adobe, Photoshop, czy też GIMP, powinniśmy w szczególny sposób zadbać o pewne parametry. Jednym z najważniejszych jest CMYK, a więc przestrzeń barwna do wydruku. Nie jest to jedyna opcja, na jaką można się zdecydować, należy jednak pamiętać, że na naszym rynku właśnie CMYK jest standardem, co związane jest choćby z trybem pracy samych maszyn wykorzystywanych do drukowania.

Wydruk zdjęćNie można też zapominać o tym, że preferowanym formatem druku niezmiennie pozostaje format PDF. Ponownie nie dzieje się tak przez przypadek, format ten znany jest bowiem z tego, że zapewnia wierność odwzorowania oryginalnych elementów, z jakich składa się obraz lub zdjęcie. Jest on tez powszechnie stosowany nie tylko w branży graficznej, ale i drukarskiej. Innym ważnym parametrem jest rozdzielczość. Tu najlepiej sprawdza się 300 DPI, choć w przypadku, w którym mamy do czynienia z dość dużym obrazem, można nieco złagodzić wymagania decydując się choćby na 150 DPI.

Ważną kwestią jest też format TIFF. Warto zwrócić na niego uwagę przede wszystkim dlatego, że w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z jednym z bezstratnych formatów graficznych pliku. Jest to o tyle ważne, że staje się on gwarantem wysokiej jakości obrazu. Niestety, rozwiązanie to ma również swój minus. Plik zapisany w tym formacie ma dość duży rozmiar, zaleca się więc zapisanie go na dysku internetowym. Kolejną kwestią wymagającą omówienia są właściwe proporcje. Bardzo często okazuje się, że podczas drukowania na płótnie dochodzi do obcięcia fragmentu zdjęcia lub obrazu. Na szczęście, mamy do czynienia z problemem, z którym można się uporać, jeśli tylko zwrócimy uwagę na właściwe proporcje. Jest to szczególnie ważne przy wydruku kwadratowym, w przypadku którego wiele osób decyduje się na proporcje 4:3, a nie 1:1.

Jak sprawdzić wymiar zdjęcia?

Istnieje kilka metod pozwalających nam na sprawdzenie wymiaru zdjęcia. Jeśli wykonaliśmy je sami, najlepiej sprawdzić, jakie są ustawienia naszego aparatu i kierować się właśnie nimi. Jeśli zdjęcie zostało zgrane z komputera, także nie znajdujemy się na straconej pozycji. Zawsze możemy wejść w tak zwane właściwości pliku i poddać je analizie. Pamiętajmy, że istnieje przynajmniej kilka czynników wpływających na jakość zdjęcia na płótnie. W tym kontekście szczególnie duże znaczenie wydaje się mieć sprzęt fotograficzny, z wykorzystaniem którego dane zdjęcie zostało przez nas wykonane.

Sprawdź jak przygotować pliki do druku w drukarni Lobos.promo