Najnowsze wiadomości

16 czerwca 2024 16:23

Jakość fotoobrazówFotoobrazy są obecnie bardzo popularne, ale wiele osób nie do końca jest w stanie zaufać drukowi na płótnie. Uchodzi on bowiem za technikę niezbyt trwałą i osoby te boją się, ze po kilku latach wydruk będzie do wyrzucenia. Wydruki niskiej jakości faktycznie nie są nazbyt trwałe, ale ich wersje przygotowane do długowieczności trudno będzie pokonać.

Dobre płótno to długa żywotność obrazu

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o trwałości fotoobrazów jest to, jakie płótno zostało wykorzystane do wykonania nadruku. Tanie płótna bardzo szybko stracą swoją jakość, ale z profesjonalnym płótnem malarskim można liczyć nawet na 100-150 lat idealnego stanu malowidła, po czym dopiero pojawią się pierwsze oznaki degeneracji.

Nie warto oszczędzać na jakości nadruku

W celu zmniejszenia kosztów nadruku bardzo często wykorzystuje się zwykły atrament, który nie jest zdecydowanie substancją wytrzymałą. Świadomi tego faktu drukarze wykorzystują w swojej pracy różnego rodzaju środki utrwalające nadruk, a także pokrywają gotowe nadruki lakierami. Lakiery są w stanie skutecznie chronić płótna przed wypłowieniem, ale niestety bardzo mocno uderzają w jakość samego obrazu. Jego powierzchnia jest błyszcząca, a kolory nienaturalnie pozmieniane.

Jakość fotoobrazów

Widoczność pikseli na obrazie

Jednym z częściej podejmowanych wątków w dyskusji o jakości wydruków w formie fotoobrazów jest to, czy na pewno nie będzie widać żadnych pikseli, które przecież na powiększanym do dużych rozmiarów pliku komputerowym widać zawsze. Może to być faktycznie problem, ale wcale nie musi on nas zaskoczyć. Co więcej, powiększenie do rozmiarów wydruku wcale nie jest powiększeniem dużym i nierzadko można się spodziewać, że jeszcze będziemy mieli całkiem spory zapas na dalsze powiększanie. Obraz można komputerowo powiększyć do rozmiaru, w którym mniej więcej będzie wisiał na ścianie i wtedy się przekonamy, czy nie ma nieestetycznych kropek.

Sposób na piksele

Czasami niestety takie sprawdzenie pokaże nam, że jednak piksele będzie widać. Co wtedy zrobić? Jest kilka możliwości. Przede wszystkim, można się zdecydować na mniejszy wydruk, co pozwoli zadowolić się znacznie mniejszym obrazem źródłowym. Piksele widać tylko z bliska, więc jeśli zdecydujemy się na powieszenie obrazu w dużej odległości od osób go oglądających, obraz z powrotem zmyje się w ostrą całość. Każdy dodatkowy metr odległości to dopuszczalność większych pikseli. Można również postarać się o rozmycie obrazu w taki sposób, że piksele nie będą widoczne. W takim wypadku należy zamówić wydruk na płótnie wykonanym z bawełny. Spija ona tusz w taki sposób, że powstają nieostrości, które w połączeniu z pikselami nadają im naturalnie nieostrego wizerunku, pasującego do reszty płótna i techniki druku.

Żeby było dobrze

Można oczywiście stosować wiele trików, za pomocą których uzyska się lepszą jakość, ale nie powinno ulegać żadnym wątpliwościom, że najważniejsze jest tutaj zastosowanie sprzętu i materiałów najwyższej klasy. Tylko takie podejście gwarantuje uzyskanie dobrego efektu.