Najnowsze wiadomości

25 maja 2024 12:06

Obrazy na płótnie - specyfika i cenaChoć obrazy na ścianę to dość prosta forma dekoracji, nie sposób nie zgodzić się z tym, że mamy w ich przypadku do czynienia również z formą niezwykle efektowną. Obecnie dostępne są w różnych rozmiarach, a co za tym idzie, bez trudu można dopasowywać je do indywidualnych preferencji. Dziś możliwości jest jeszcze więcej, każdy z nas może bowiem stworzyć obraz prawdziwie unikatowy, pochodzący ze swojego własnego zdjęcia.

Może się wydawać, że realizacja takiego celu będzie generować spore koszty, w rzeczywistości jest jednak inaczej.

Koszt a wielkość obrazu

Trudno mówić o jednej cenie typowej dla wszystkich typów obrazów przeznaczonych na ściany. Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na koszt fotoobrazu jest jednak jego wielkość. Opcje stosunkowo nieduże, o rozmiarach 30 na 40 centymetrów, można nabyć już za 49 PLN. Oczywiście, im większy format – tym większy jest też koszt obrazu, nawet obraz o rozmiarach 80 na 120 centymetrów nie powinien jednak kosztować więcej niż 330 złotych. Cena obejmuje nie tylko sam wydruk, ale również gwarancję najwyższej jakości płótna malarskiego. Jest to niezwykle ważne, ciągle bowiem nie brakuje drukarni, które dążąc do oszczędności proponują materiały typu canvas. Płótno malarskie nie tylko świetnie się prezentuje, ale również jest gwarantem wytrzymałości. Obraz jest więc nie tylko odporny na uszkodzenia, ale i na blaknięcie. Nie trzeba też obawiać się, że z czasem zacznie się marszczyć albo rozciągać, co doprowadziłoby do ograniczenia jego walorów.

Rodzaje obrazów na płótnie

Dodatkowa rama i jej koszt

Jeśli chcemy, aby obraz prezentował się naprawdę atrakcyjnie, powinniśmy pomyśleć o jego oprawieniu. Tu również jest w czym wybierać, mamy więc do czynienia nie tylko z ramami drewnianymi i aluminiowymi, ale również ze szkłem. Wydruki na płótnie w atrakcyjnej oprawie to znakomity sposób na udekorowanie pustej ściany w niebanalny sposób. Ich zalety sprawiają zresztą, że obrazy na płótnie mają rosnące grono zwolenników. Decydują się na nie nawet te osoby, które jeszcze nie tak dawno stroniły od tego rodzaju rozwiązania.

Płótna bawełniane

Oczywiście, obrazy na płótnie nie są wcale rozwiązaniami nowymi. Co ciekawe, choć artyści mieli do wyboru wiele rozwiązań, niemal zawsze to płótno bawełniane było tym, które znajdowało się w centrum ich zainteresowania. Oczywiście nie działo się tak bez przyczyny, o ich decyzji przesądzała zaś wyjątkowa struktura charakterystyczna dla samej bawełny. To właśnie ona sprawia, że obrazy do dziś wyróżniają się szlachetnością. Płótno bawełniane sprawia też, że lepiej widoczne staje się piękno malowanych dzieł przy jednoczesnym zachowaniu typowych dla nich walorów estetycznych.

Obrazy na płótnie naturalnym

Osoby decydując się na obrazy na płótnie, powinny stawiać przede wszystkim na podkład w stu procentach składający się z bawełny. Z jednej strony jest on zagruntowany, a to sprawia, że farba pozostaje na wierzchu. Ta sama technika sprawia, że kolory są jeszcze głębsze i bardziej nasycone. Takie płótno może okazać się także wybawieniem, gdy rozdzielczość zdjęć okaże się zbyt niska i pojawi się konieczność jej zatuszowania.