Najnowsze wiadomości

25 maja 2024 13:11

Przewodnik po czcionkachTen artykuł wyjaśnia znaczenie osadzania lub spłaszczania czcionek. Pomaga również wyjaśnić problemy, które mogą pojawić się, gdy nie jest to zrobione i daje wskazówki, jak sobie z tym poradzić.

Co może się stać, jeśli nie ma czcionek?
Możliwe, że podczas tworzenia dokumentu używasz czcionek, które masz na swoim komputerze. Ale jeśli ten dokument zostanie otwarty na komputerze, który nie ma tych czcionek, zostaną one zastąpione. W najlepszym przypadku może to doprowadzić do pogrubienia czcionek, ich powiększenia lub zmiany układu. Jednak w najgorszym przypadku może to doprowadzić do zastąpienia czcionki symbolami. Te problemy są bardziej prawdopodobne, gdy używane czcionki nie są czcionkami powszechnymi.

Jak uniknąć problemów z czcionkami
Jednym z lepszych sposobów na usunięcie tego problemu jest spłaszczenie lub osadzenie czcionki. W ten sposób stają się one częścią dokumentu. Możesz również zamienić czcionki na krzywe.

Zapisać jako obraz?
Jeśli zapiszesz swój plik jako plik jpeg lub tiff, zwany również plikiem rastrowym, wówczas czcionki staną się częścią obrazu. Zobaczysz, że dokument jest trudniejszy do późniejszej edycji, ale oznacza to, że możesz bez problemu korzystać z własnych czcionek. Tak samo jest w przypadku konwersji obrazu na krzywe.

Osadzanie?
Jest to powszechnie stosowane w przypadku plików pdf i będzie zależeć od prawa licencyjnego dla czcionek, których potrzebujesz. Większość pakietów projektowych daje możliwość osadzenia czcionek. Po wybraniu tak, czcionki zostaną zapakowane do dokumentu, a następnie będą poprawnie wyświetlane na innych komputerach.

Konwersja na krzywe?
Oznacza to zamianę czcionek z liter na kształty. Jak wspomniano wcześniej, sprawia to, że dokument jest znacznie trudniejszy do edycji, ale chroni czcionki i utrzymuje je zgodnie z przeznaczeniem.