Najnowsze wiadomości

5 października 2022 22:38

Przewodnik dotyczący rozdzielczości obrazu podczas drukowania!Jeśli jesteś zaangażowany w tworzenie dzieła sztuki, które musi być wydrukowane, to aby pomóc Ci uzyskać lepszy rezultat, będziesz potrzebował nowego zrozumienia podstaw rozdzielczości obrazu. Nie ma się czym martwić, ponieważ często opiera się to na prostych koncepcjach. Nie jest to również na tyle skomplikowane, że ludzie często zakładają, że jest to zbyt skomplikowane. Więc trzymaj się podstaw, a wszystko będzie dla Ciebie mniej bolesne.

Jaka jest rezolucja?

Za każdym razem, gdy patrzysz na obrazy w komputerze, patrzysz dokładnie na siatkę kilku małych kropek, które są również znane jako piksele. W ten sam sposób, gdy zdjęcia są drukowane, składają się one również z kilku małych kropek farby drukarskiej, która jest używana do drukowania. Cóż, rozdzielczość obrazu często odnosi się do tych małych kropek lub znanych jako piksele, które są często wciśnięte tylko w jeden obszar. W przypadku mniejszych punktów, można je łatwo dopasować do poziomego cala, co sprawi, że obraz będzie wyglądał naprawdę ostrzejszy przed Tobą.

W przypadku powiększenia dowolnego zdjęcia, które pojawia się na ekranie komputera, można łatwo zobaczyć te kropki lub piksele, które często tworzą cały obraz. Jest to jeszcze bardziej zauważalne, jeśli przyjrzysz się bliżej gazecie, a jeszcze lepiej, jeśli spojrzysz na nią przez lupę.

To właśnie rozdzielczość obrazu można zmierzyć poprzez kropki pojawiające się na calu i jest ona znana jako dpi (punkty na cal). Jest ona również znana jako piksele na cal lub ppi, chociaż kropki na cal to wciąż najczęstsza terminologia. Cóż, ppi i dpi często odnoszą się do tego samego rodzaju rzeczy. Jednakże, to po prostu kropki i piksele i ich ilość w połączeniu w celu utworzenia obrazu są mierzone.

Obrazy, które oglądamy na ekranie komputera powinny mieć dpi 72 tak, że mogą one pojawić się jako ostre, jak i jasne, jest to ta sama rozdzielczość, która jest używana do ekranów telewizorów i telefonów komórkowych, jak to jest uważane za goo rozdzielczości do oglądania obrazów. Obrazy załadowane w niskiej rozdzielczości często składają się z większych pikseli lub punktów. Tego rodzaju piksele lub kropki są często wykrywane gołym okiem. Może to generować rozmyty typ obrazu. Jeśli ten sam rodzaj obrazu jest wykonywany w celu odtworzenia go na papierze w procesie drukowania stosowanym w celach komercyjnych, wówczas rozdzielczość powinna wynosić 300 dpi. W ten sposób można uzyskać jedynie obraz wysokiej jakości i lepszy rezultat.

Jeśli chodzi o drukowany obraz, to często wymaga on wyższej rozdzielczości w porównaniu z obrazem na ekranie. Tak więc, jeśli masz obraz, który wydaje się być ostry i wyraźny na ekranie, nie oznacza to, że można go idealnie odtworzyć, kiedy zostanie wydrukowany!

Ten obraz został podany powyżej ma rozdzielczość 72 dpi.
Dlatego na ekranie wygląda on zarówno ostro, jak i wyraźnie.

Teraz obraz, na który patrzysz, jest reprodukcją powyższego obrazu po wydrukowaniu. Zostało to wykonane za pomocą komercyjnych metod druku. Wygląda to na rozmyte w porównaniu z pierwszym.

Jedynym sposobem na uzyskanie ostrego i wyraźnego obrazu jest zwiększenie jego rozdzielczości. Zmniejszenie jej rozmiaru do poziomu, przy którym została ona odtworzona, może dać lepsze rezultaty.

Czy mogę poprawić rozdzielczość obrazu?

Zgodnie z podstawową zasadą, rozdzielczość obrazu jest często określana, gdy został on stworzony po raz pierwszy. Nie można tak naprawdę poprawić rozdzielczości istniejącego obrazu. W przypadku, gdy próbujesz zwiększyć rozdzielczość istniejącego obrazu za pomocą komputera, może on wygenerować nowe piksele i te nowe piksele nabiorą koloru starych pikseli, które je otaczają. Spowoduje to dalsze rozmycie obrazu, a na obrazie pojawią się brzydkie bloki kolorów.

Jeśli można zmniejszyć rozmiar obrazu i uczynić go małym na komputerze, wówczas można zwiększyć jego rozdzielczość. Należy pamiętać, że dla obrazu zarówno rozdzielczość, jak i jego rozmiar są odwrotnie proporcjonalne. Tak więc, próbując zwiększyć rozmiar obrazu, jego rozdzielczość spadnie, a gdy go zmniejszysz, rozdzielczość wzrośnie. Możliwe, że widziałeś go podczas powiększania i zmniejszania obrazu na komputerze. Jeśli masz obraz o rozdzielczości 300dpi, który mierzy go w ten sposób - 100m x 100m, to rozdzielczość obrazu spadnie do 150dpi, jeśli próbujesz odtworzyć go z 200m x 200m.

Istnieją narzędzia i oprogramowanie do edycji obrazu, których ludzie używają, a które są w stanie pokazać ci rozmiar i rozdzielczość obrazu. Cóż, jako użytkownik możesz użyć tego typu informacji, aby zmierzyć jak bardzo możesz powiększyć lub zmniejszyć rozmiar obrazu, aby osiągnąć odpowiednią rozdzielczość, która wynosi 300dpi.

Oto przykład konfiguracji obrazu dla druku poziomego A5. Szerokość wynosi 210mm x 148,5mm wysokości, a rozdzielczość jest ustawiona na 300dpi.

Dzięki temu można zarówno oglądać, jak i regulować rozmiar obrazu. Pomaga to również w dostosowaniu rozdzielczości obrazu. Podczas korzystania z programu Photoshop możesz wykonać wszystkie te operacje w elegancki sposób. Większość narzędzi do edycji obrazu będzie wykazywać ten sam rodzaj funkcjonalności.

Bez drukowania w rozdzielczości 300 dpi, końcowy rezultat będzie tylko zagrożony, więc zbliżenie się do tego celu jest bardzo ważne, rozdzielczość niższa niż 200 dpi prawdopodobnie będzie słabo wydrukowana, chyba że użyjesz jej jako efektu lub tła, wtedy będziesz musiał spróbować uzyskać rozdzielczość pomiędzy 240 a 300 dpi.