Najnowsze wiadomości

17 lipca 2024 21:44

DPI a rozdzielczość: Co musisz wiedziećZbyt często uważa się, że DPI i rozdzielczość są tożsame. Aby lepiej zrozumieć różnice między nimi i ich znaczenie dla jakości obrazu, przyjrzyjmy się, czym różnią się te dwa elementy obrazu i co to oznacza dla zdjęć, na które wpływają.

1. Różnice między DPI a rozdzielczością

2. Podstawowe informacje o DPI

3. Podstawowe informacje o rozdzielczości

Różnice między DPI a rozdzielczością

Główna różnica między DPI a rozdzielczością jest prosta: wyższa rozdzielczość oznacza więcej szczegółów, natomiast wyższe DPI oznacza wyższy poziom rozdzielczości. Kolejną różnicą jest to, że choć wiele osób nadal uważa, że DPI jest idealne dla stron internetowych i obrazów cyfrowych, to tak nie jest.

DPI jest wyłącznie miarą druku i jest przede wszystkim używane przez nas wszystkich w firmie Ironmark, gdy skupiamy się na integracji druku z naszymi kampaniami cyfrowymi.

Rozdzielczość jest używana do analizowania jakości zdjęcia i jest przydatna zarówno w mediach cyfrowych, jak i drukowanych.

Aby lepiej to zrozumieć, przyjrzyjmy się, co tak naprawdę składa się na oba te terminy związane z mediami.

Podstawowe informacje o DPI

Według Tech Terms, DPI "oznacza "Dots Per Inch" [i] jest używany do pomiaru rozdzielczości obrazu zarówno na ekranie, jak i w druku. Jak sama nazwa wskazuje, DPI mierzy, ile punktów mieści się na jednym calu liniowym. Dlatego im wyższe DPI, tym więcej szczegółów może być widocznych na obrazie".

DPI jest przede wszystkim miarą stosowaną w druku, ponieważ nie można jej bezproblemowo przenieść na nośniki cyfrowe. Gdy DPI jest stosowane w druku, standardem jest 300DPI, ponieważ zapewnia najlepszą jakość obrazu. W przeszłości uważano, że 72DPI jest idealne dla mediów cyfrowych, ale po rozszerzeniu w celu dopasowania do obrazu 300DPI jakość była fatalna.

Teraz, gdy wiesz już nieco więcej o formacie pomiaru punktów na cal, przeanalizujmy rozdzielczość i jej związek z jakością obrazu, zarówno w marketingu drukowanym, jak i cyfrowym oraz w mediach.

Podstawowe informacje o rozdzielczości

W projektach graficznych, mediach społecznościowych, marketingu, druku i innych działaniach biznesowych rozdzielczość odgrywa istotną rolę. Rozdzielczość, według Lifewire, "odnosi się do liczby pikseli [obrazu elektronicznego], zwykle wyrażanej w milionach pikseli lub megapikselach (MP)... Im większa rozdzielczość obrazu, tym lepsza jego jakość".

W związku z tym rozdzielczość jest często używana do określania jakości zarówno obrazów cyfrowych, jak i drukowanych, a także w wielu przypadkach do mierzenia rozmiaru zdjęć. Na przykład, jeśli zdjęcie na blogu ma rozmiar 800x600px, oznacza to, że jego szerokość wynosi 800 pikseli, a długość 600 pikseli. Dlatego właśnie zdjęcia o wysokiej rozdzielczości są jedną z rzeczy, których potrzebuje Twój grafik, aby osiągnąć zamierzony efekt w druku, na stronie internetowej i w innych projektach graficznych.

Ostatecznie, DPI i rozdzielczość są elementami składającymi się na obraz wysokiej jakości i są często używane obok siebie do produkcji mediów drukowanych, ale rozdzielczość jest wszystkim, co się liczy, jeśli chodzi o media cyfrowe. Mamy nadzieję, że wiele dowiedziałeś się z tego przeglądu i być może pozwoli Ci on znacznie ulepszyć Twoje obecne kampanie cyfrowe i drukowane.

Potrzebujesz eksperta w dziedzinie druku, który poprowadzi Cię przez kolejny projekt? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną konsultację na temat tego, jak najlepiej wykorzystać marketing w druku!