Najnowsze wiadomości

29 marca 2023 21:21

Czym zapełnić pustą biurową ścianę?Ciekawy wystrój pokoju nie musi być awangardowy i niecodzienny. Coraz więcej osób decyduje się na drukowanie obrazów na płótnie. Taka technika nieco obniża koszty, a efekt prezentuje się naprawdę ciekawie. Taki obraz, w zależności od treści, sprawdzi się zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Można nim ozdobić pokój dziecięcy, sypialnię, kuchnię, biuro... możliwości są wprost nieograniczone.

Drukarnie oferują sporo gotowych ciekawych wzorów, choć możliwe jest także wydrukowanie własnego zdjęcia. Jak się za to zabrać? Jak wybrać odpowiednie fotografie i sprawić, by stały się pięknymi obrazami?

Własna inwencja lub szeroki wybór "gotowców"

Drukarnie oferują zwykle katalog gotowych zdjęć, które można wydrukować  na płótnie. Taka opcja ma swoje zalety i wady. Do zalet należy przede wszystkim dobre przygotowanie gotowych fotografii - odpowiednia rozdzielczość, wielkość, jakość i kolory. To zawsze świetnie sprawdza się w biurze lub siedzibie firmy. Gotowe galerie zawierają mnóstwo naprawdę ciekawych opcji. Nie musi więc wcale być nudno.

A wady?

Takie fotografie nie mają wartości sentymentalnej i raczej nie budzą wspomnień.Druga możliwość to przygotowanie własnego zdjęcia do wydruku. Zdecydowanie trudniejsza opcja. Zaletą jest przede wszystkim wartość sentymentalna oraz niepowtarzalność tak powstałego obrazu. Nie jest jednak łatwo samemu wykonać i przygotować fotografię, która dobrze będzie wyglądała w dużym formacie, wydrukowana na płótnie.

Wystrój ścian w biurze

Zamawianie fototapety

Nie każde studio graficzne dobrze wykona taką usługę, choć prawie każde ją dziś oferuje. Przede wszystkim, trzeba stawiać na jakość. Studio mus oferować wysokiego gatunku płótno malarskie oraz posługiwać się zaawansowanymi technicznie urządzeniami. W przeciwnym razie efekt może być daleki od oczekiwań. Warto też wybrać studio, którego pracownicy potrafią doradzić w kwestii przygotowania fotografii, jeśli ma to być własny obraz. Wykwalifikowani pracownicy podpowiedzą, czy wybrana fotografia ma odpowiednią rozdzielczość i układ.

Kolory

W formie obrazu można wydrukować zdjęcia zarówno w kolorze, jak i czarno-białe. Która opcja jest korzystniejsza? Tak naprawdę nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko uzależnione jest bowiem od konkretnego zdjęcia oraz koncepcji, a nawet całej aranżacji pomieszczenia. Jeśli wnętrze wyróżnia się surowością, klimat ten można przełamać fotografią kolorową. Jeśli natomiast pełno w nim kolorów, stonować może je zdjęcie na ścianę czarno-białe.

Zmiana kolorów fotografii

Dość istotna kwestia dotyczy kolorów drukowanego zdjęcia. Z kolorowej fotografii zawsze można zrobić czarno - białą. Czasem jednak prosta zmiana w programie graficznym sprawia, że kolory zdjęcia tracą głębię i przestają prezentować się dobrze. Warto zlecić to specjalistom w studio, podobnie jak "pokolorowanie" fotografii w sepii lub czerni i bieli. Najlepiej jednak prezentuje się wydruk zdjęcia w oryginalnej kolorystyce, tak, jak uchwycił to aparat fotograficzny. Kolorowanie zdjęć czarno - białych jest zwykle droższe niż zmiana kolorów na czerń i biel.

A którą wersję lepiej wybrać?

Wszystko zależy od koncepcji kolorystycznej pomieszczenia. Jeśli jest surowe i nowoczesne, pasuje do niego fotografia czarno - biała. Kolorowa z pewnością je ożywi i przyciągnie wzrok. Z kolei jaskrawe wnętrza są dobrze tonowane przez obrazy czarno - białe.